Uniwersytet Śląski w Katowicach, jedna z największych i najdynamiczniej rozwijających się polskich uczelni, oferuje nowatorskie rozwiązania w edukacji oraz przyjazną przestrzeń prowadzenia badań.
Pracownicy uczelni, studenci i młodzi naukowcy, pracując indywidualnie oraz w zespołach, podejmują tematy ważne zarówno z perspektywy regionu, kraju, jak i świata. Badają życie na lądzie i pod wodą, analizują zmiany klimatyczne, szukają rozwiązań na rzecz walki z ubóstwem, głodem i nierównościami społecznymi. Mają wpływ na budowanie miast i społeczeństw przyszłości. Wyniki ich badań przyczyniają się do poprawy warunków i jakości życia innych ludzi. Opracowują skuteczniejsze leki i nowoczesne materiały, badają światowe i narodowe dziedzictwo kulturowe. Uczą krytycznego myślenia, wrażliwości na słowa i nieustępliwości w zadawaniu pytań. Tworzą sztukę oraz uczestniczą w licznych wydarzeniach artystycznych. Działają odpowiedzialnie, kreatywnie i odważnie, a do tego chętnie opowiadają o swoich naukowych pasjach, upowszechniając wiedzę i kształcąc przyszłe pokolenia. Poszerzając granice tego, co znane, nie boją się zmieniać otaczającą nas rzeczywistość.
Jakość, a nie ilość
Wysoki poziom realizowanych badań naukowych, różnorodność podejmowanych inicjatyw oraz nowoczesna infrastruktura przekładają się na jakość kształcenia. Uczelnia systematycznie rozwija ofertę dydaktyczną. Rokrocznie uruchamiane są kierunki i specjalności odpowiadające najnowszym trendom nauki i oczekiwaniom rynku pracy oraz pozwalające na pielęgnowanie indywidualnych zainteresowań studentów i doktorantów.
O jakości warunków pracy, edukacji i możliwościach rozwoju świadczą m.in.: otrzymane wyróżnienie HR Excellence in Research przyznawane przez Komisję Europejską, doceniana w licznych konkursach architektonicznych wyjątkowa infrastruktura, wysoka ocena działalności patentowej uczelni czy nagradzane inicjatywy badawcze, edukacyjne, artystyczne i popularyzujące naukę.
Tradycja jest dla nas ważna
Uniwersytet Śląski działając w myśl najlepszej tradycji etosu nauki europejskiej przyjmuje, iż jako wspólnota uczonych i studentów złączonych wzajemnym szacunkiem i zaufaniem nie tylko odpowiada na wzrastające edukacyjne potrzeby społeczności, którym czyni zadość kształcąc na najwyższym możliwym poziomie i prowadząc badania naukowe w poszanowaniu podstawowego prawa akademickiej wolności w dociekaniu Prawdy, lecz także wypełnia istotną służbę społeczną polegającą na wszechstronnym rozwijaniu osobowości oraz formowaniu twórczych postaw i duchowych aspiracji ludzi z nim związanych, oddziałując w ten sposób na kulturowe oblicze Regionu i całej Polski. Uniwersytet Śląski służy nie tylko wielkiej idei chronienia i przekazywania myśli stanowiącej efekt pracy przeszłych pokoleń, lecz wnosi swój wkład do kulturowego dziedzictwa społeczeństwa poprzez twórczą pracę badawczą i artystyczną, interpretację współczesnej rzeczywistości i analizę ewolucji wartości kształtujących bezpośrednie otoczenie. Geograficzna i kulturowa lokalizacja Uniwersytetu na pograniczach regionów, którym historia przeznaczyła odrębne losy, lecz które przez stulecia rozwijały swoją kulturę we wzajemnym przenikaniu się i dialogu, sprzyja europejskiemu wymiarowi Uczelni jako miejsca, którego tożsamość konstytuuje się nie poprzez izolację, lecz dzięki gotowości gościnnego przyjęcia tego, co Inne i Odmienne.