Politechnika Śląska

Politechnika Śląska to przyjazna i otwarta Uczelnia, która wszechstronnie wspiera swoich studentów i pomaga rozwijać ich pasje i zainteresowania od 1945 roku.

Uczelnia badawcza

Od 2019 roku Politechnika Śląska znajduje się w prestiżowym gronie 10 najlepszych szkół wyższych w Polsce, które mają status Uczelni Badawczej. To efekt wnikliwych ocen międzynarodowego zespołu ekspertów sprawdzającego potencjał i działalność badawczą uczelni. Politechnika Śląska określiła 6 priorytetowych obszarów badawczych, wokół których koncentruje działalność naukową. Są to: onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna; sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych; materiały przyszłości; inteligentne miasta, mobilność przyszłości; automatyzacja procesów i przemysł 4.0; ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka.

Przyszłość jest tu

Uczelnia kształci na prawie 50 kierunkach studiów (w tym około 20 w języku angielskim) w obrębie 12 dyscyplin naukowych. Studia prowadzimy w 14 jednostkach, w tym 13 wydziałach i jednym instytucie, co powoduje objęcie całego zakresu działalności inżynierskiej. Oznacza to, że każdy znajdzie to czego szuka 
 w wymarzonych studiach, ale gdyby tego było mało, to dodatkowo Politechnika kształci również w zakresie, analityki biznesowej, lingwistyki stosowanej, a także zarządzania, w tym zarządzania projektami. 

Aktualnie na Politechnice Śląskiej studiuje ponad 16 tys. studentów. Uczelnia oferuje:

  • studia I stopnia (inżynierskie i licencjackie),
  • studia II stopnia – magisterskie,
  • kształcenie w szkole doktorskiej pod nazwą “Wspólna Szkoła Doktorska”
  • studia podyplomowe.

Znajdujemy się w Gliwicach, Katowicach i Zabrzu. Nasz główny kampus jest w Gliwicach – mamy tutaj 9 wydziałów i 1 instytut oraz siedziby organizacji studenckich, klub studencki Spirala oraz bogato wyposażoną bazę sportową. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się przychodnia akademicka oraz stołówka studencka. Dodatkowo Uczelnia posiada blisko 3 tys. miejsc noclegowych w pokojach jedno-, dwu- i trzyosobowych o zróżnicowanym standardzie. Na terenie gliwickiego kampusu znajduje się aż 11 domów studenckich. W Katowicach i Zabrzu mamy również nasze jednostki, w tych miastach także oferujemy możliwość zamieszkania w Domu Studenckim. 

Teoria w praktyce

Studenci naszej Uczelni mogą również uczestniczyć w projektach Project Based Learning (PBL). Dzięki aktywnemu zaangażowaniu w rzeczywiste projekty trwające od kilku tygodni do semestru, rozwiązują rzeczywiste problemy, szukają odpowiedzi na angażujące i złożone pytania. Oprócz oczywistego rozwoju wiedzy merytorycznej, a także umiejętności krytycznego myślenia, projekty te sprzyjają uwalnianiu kreatywnej energii wśród studentów i nauczycieli akademickich, uczą pracy zespołowej w grupach interdyscyplinarnych, często w kontakcie z partnerem z przemysłu lub z zagranicznej jednostki badawczej, a na koniec, to co chyba najważniejsze dla studentów, pozwalają zaliczyć niektóre z przedmiotów i uzyskać w łatwy i przyjemny sposób punkty ECTS.

Przed Tobą cały świat!

Podczas studiowania na naszej Uczelni możesz skorzystać z programów wymiany zagranicznej do jednej z ponad 200 uczelni na całym świecie np. program Erasmus+, CEEPUS, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej czy European Funding Guide. Nasi studenci mogą także zdobyć podwójny dyplom ukończenia studiów z wybranymi uczelniami w Europie, a chętni do podróży za ocean powinni zainteresować się interdyscyplinarnym projektem semestralnym, który Politechnika Śląska prowadzi z Uniwersytetem Stanforda w Stanach Zjednoczonych.

Zostań pilotem!

Na uczelni działa Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej. W jego ramach Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej (ATO) prowadzi praktyczne szkolenie lotnicze w zakresie licencji ATPL(A) – szkolenie zintegrowane. Dla zintegrowanego szkolenia na pilota liniowego mogą przystąpić osoby, które posiadają licencję PPL(A). Politechnika Śląska znajduje się w wąskim gronie uczelni prowadzących tego typu szkolenie. 

Inżynieria lotnicza i kosmiczna to nowy kierunek na Politechnice Śląskiej. Jesteśmy jedynym tego typu kierunkiem w województwie śląskim. Jego interdyscyplinarność oraz wielowydziałowość powodują, że studenci mają dostęp do nowoczesnych laboratoriów lotniczych i kosmicznych w obrębie całej Uczelni, a zajęcia prowadzone są przez prowadzących oraz ekspertów zarówno z kraju, jak i zagranicy. Metody nauczania dostosowane są do tematyki, jednak dziedzina lotnictwa i kosmonautyki koncentruje się głównie na realizacji projektów, dlatego też kształcenie w dużej mierze oparte jest na Project Based Learning (PBL).

Doskonałe miejsce do studiowania

Miasteczko akademickie Politechniki Śląskiej jest jednym z większych w kraju. Od lat dokładamy wszelkich starań, aby ulepszyć infrastrukturę. Studenci mają do dyspozycji Ośrodek sportu, dwie hale sportowe, korty tenisowe, lodowisko, Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” z klubem Spirala, w którym toczy się aktywne życie kulturalne. Na uczelni działa ponad 180 kół naukowych, liczne organizacje i agendy studenckie, które przygotowują w trakcie roku akademickiego szereg ciekawych spotkań, imprez. Działa również 26 sekcji sportowych, w których studenci odnoszą wspaniałe sukcesy.

Mierz wysoko!

Na naszej Uczelni rodzą się nowe pomysły i rozwiązania. Realizujemy wiele projektów będących przykładem wielostronnej współpracy naukowej w kluczowych dla gospodarki obszarach. Jesteśmy także ważnym graczem w zakresie innowacji i nowych technologii.

Doceniamy zaangażowanie studentów oraz ich osiągniecia zarówno naukowe, artystyczne jak i sportowe w postaci stypendium Rektora. Świadczenie jest także dostępne dla studentów pierwszego roku studiów.

Na Politechnice Śląskiej prężnie działają Biuro Karier Studenckich oraz Centrum Inkubacji i Transferu Technologii, dzięki którym studenci mogą liczyć na pomoc w uzyskaniu informacji o wszelkich organizowanych dla nich praktykach, kursach i stażach, a także w późniejszym etapie studiów, pomoc w znalezieniu pracy czy założeniu własnej firmy. Na uczelni regularnie organizowane są targi pracy, liczne szkolenia i warsztaty, a także programy promujące przedsiębiorczość akademicką.

Politechnika Śląska realizuje blisko 300 projektów finansowanych ze źródeł krajowych, funduszy strukturalnych programów międzynarodowych, z których mogą korzystać studenci np. Diamentowy Grant czy Stypendium naukowe Narodowego Centrum Nauki.