Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie to publiczna Uczelnia wyższa o szerokim profilu kształcenia, prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą we wszystkich dziedzinach nauki i sztuki.
Oferuje studia na ponad 50 kierunkach studiów w obszarach: nauk humanistycznych, społecznych, prawnych, ścisłych, przyrodniczych, medycznych i nauk o zdrowiu, rolniczych, pedagogicznych, inżynieryjno-technicznych oraz sztuki. Uczelnia proponuje szeroką ofertę studiów podyplomowych, kursów dokształcających oraz innych form kształcenia ustawicznego. Działalność naukowo-badawcza i dydaktyczna prowadzona jest na sześciu wydziałach:
Wydziale Humanistycznym,
Wydziale Nauk Społecznych,
Wydziale Prawa i Ekonomii,
Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych
Wydziale Nauk o Zdrowiu,
Wydziale Sztuki.
Wspólnie z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym już teraz chcielibyśmy serdecznie was zaprosić do zgłoszenia swojego udziału w organizowanym w niedługim czasie przez Uniwersytet dniu otwartym, na którym będziecie mogli skorzystać ze wszystkich atrakcji według programu, który został ułożony specjalnie dla was! Na żywo zobaczyć budynki Uczelni, sale oraz porozmawiać zarówno z wykładowcami i studentami, o tym jak wyjątkową Uczelnią jest Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy i ile zyskacie wstępując w ich szeregi!
Naciśnij baner, aby poznać pełną ofertę programu
Nadrzędnym celem Uczelni jest wykształcenie absolwentów, którzy opuszczając mury Uniwersytetu będą fachowo i odważnie budowali swoją zawodową przyszłość.
dorobek naukowy pracowników owocuje nowoczesnymi rozwiązaniami i innowacjami, nowymi technologiami i patentami,
wdrażamy i upowszechniamy nowoczesne metody kształcenia takie jak tutoring, kształcenie online, studia dualne,
współpracujemy z uczelniami polskimi oraz kilkudziesięcioma zagranicznymi ośrodkami naukowymi na całym świecie,
z sukcesami uczestniczymy w licznych konkursach ogłaszanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań I Rozwoju i uzyskujemy pokaźne fundusze na realizację projektów,
zajmujemy wysokie miejsca w konkursach związanych z ubieganiem się o fundusze na realizacje projektów finansowanych ze środków europejskich,
osiągamy wysokie wskaźniki cytowań artykułów naukowych rejestrowanych w uznanych bazach jak Web of Knowledge i Scopus.
posiadamy własną bibliotekę, wydawnictwo, ośrodek sportowy, nowoczesną infrastrukturę, akademik, planetarium, laboratoria.
utworzyliśmy jednostkę, pełniącą rolę centrum wsparcia osób z niepełnosprawnościami -Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami
Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie
Bogaty dorobek Wydziału Humanistycznego, który powstał na bazie istniejącego wcześniej Wydziału Filologiczno-Historycznego, stawia go w gronie najstarszych jednostek Uniwersytetu oraz czyni liderem pod względem osiągnięć badawczych. Pracownicy Wydziału prowadzą zaawansowane badania naukowe, m.in. w zakresie teorii i historii literatury, komparatystyki literacko-kulturowej, dziejów literatury polskiej (ze szczególnym uwzględnieniem literatury dwudziestolecia międzywojennego), językoznawstwa diachronicznego i historycznego, kognitywistyki, historii powszechnej i Polski (w tym dziejów historiografii oraz historii najnowszej), historii kultury, literatury niemieckiego i angielskiego obszaru językowego, rozwoju kompetencji komunikacyjnej w procesie nauczania języków obcych, filozofii (ze szczególnym uwzględnieniem wkładu polskich filozofów i logików w rozwiązywanie problemów współczesności).
Potwierdzeniem wysokiej jakości prowadzonych badań są wyniki ewaluacji. W jej rezultacie jednostka uzyskała w dwóch dyscyplinach kategorię A (historia i literaturoznawstwo) oraz B+ (językoznawstwo). Umożliwia to Uczelni nadawanie stopnia doktora i doktora habilitowanego w ramach tych dyscyplin.
Pracownicy Wydziału rozwijają ożywioną współpracę naukowo-badawczą z czołowymi ośrodkami akademickimi w Polsce i w Europie. Długa lista kontaktów umożliwia realizację wspólnych projektów z uczelniami z Republiki Czeskiej, Francji, Litwy, Niemiec, Włoch, Hiszpanii czy Ukrainy. Stale rosnący prestiż Wydziału powoduje, że po absolwentów jednostki zgłaszają się przedstawiciele znaczących firm i instytucji z całej Polski.
Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie
Śledź nas na:
Wydział Nauk Społecznych posiada bogatą ofertę kształcenia przyszłych kadr na ponad dziesięciu kierunkach studiów. Z roku na rok jednostka poszerza ofertę oraz doskonali prowadzone kierunki, dostosowując je do potrzeb otoczenia społecznego. Kierunek psychoprofilaktyka od kilku lat legitymuje się certyfikat „Studia z przyszłością” oraz „Laur innowacyjności 2020”. Ogromnym zainteresowaniem wśród kandydatów cieszą się jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia. Absolwenci Wydziału z powodzeniem radzą sobie na współczesnym rynku pracy. Na Wydziale realizowane są projekty dotyczące umiędzynarodowienia, m.in. staży studenckich, jak również prowadzenia studiów w zakresie podwójnego dyplomu. Studenci mogą rozwijać zainteresowania, działając w kołach naukowych czy sekcjach sportowych.
Badania naukowe pracowników Wydziału Nauk Społecznych koncentrują się głównie w obrębie dyscyplin naukowych – pedagogiki i nauki o bezpieczeństwie. Działalność pracowników na polu naukowym jednostki jest niezwykle owocna. Skutkowało to przyznaniem w wyniku ewaluacji kategorii B+ w dyscyplinie pedagogika. Umożliwia to nadawanie Uczelni stopnia doktora oraz doktora habilitowanego. Innym przykładem może być aktywność Zespołu Badawczego Edukacyjnej Analizy Transakcyjnej, tworzącego innowacyjne narzędzia diagnostyczne, które mogą być wykorzystane w celu poprawy szeroko rozumianych oddziaływań pedagogicznych. Na polu działalności naukowej ważnym elementem realizowanym przez pracowników Wydziału jest ożywiona współpraca z krajowymi oraz zagranicznymi ośrodkami naukowo-badawczymi. Istotne miejsce w działalności naukowej zajmuje wydawanie przez pracowników jednostki czterech czasopism naukowych.
Wydział Nauk Społecznych ul. Waszyngtona 4/8, 42-200 Częstochowa
** Kierunek zostanie uruchomiony po otrzymaniu zgody Senatu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego
Wydział Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie
Wydział Prawa i Ekonomii powstał 1 października 2019 roku. Wydzielił się z dawnego Wydziału Filologiczno-Historycznego. Dydaktyka w zakresie nauk prawnych i ekonomicznych jest prowadzona na Uczelni już od końca lat 90. XX. Pierwszymi kierunkami studiów, które dały początek kształcenia na Wydziale, były administracja oraz zarządzanie i marketing. W 2017 roku Uczelnia otrzymała zgodę MNiSW na uruchomienie kierunku prawo. Kierunek mógł powstać w szczególności dzięki dynamicznemu rozwojowi kadry naukowej.
Ważnym etapem rozwoju Wydziału było uzyskanie w 2022 roku zgody na utworzenie kierunku ekonomia II stopnia. Od tego momentu Wydział prowadzi kształcenie na poziomie studiów magisterskich zarówno w obrębie nauk prawnych, jak i ekonomicznych.
Wykładowcy Wydziału Prawa i Ekonomii to znakomici teoretycy, jak i praktycy. W gronie nauczycieli akademickich są m.in. sędziowie, adwokaci, radcy prawni czy doradcy podatkowi. Pracownicy prowadzą badania naukowe w zakresie nauk prawnych i ekonomicznych, które znajdują przełożenie w realizacji krajowych i międzynarodowych projektów badawczych. Przykładem może być prestiżowy HORIZON 2020.
W procesie ewaluacji dyscyplina nauki prawne otrzymała kategorię A, co gwarantuje Uniwersytetowi możliwość nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego.
Pracownicy Wydziału występują jako eksperci, wnoszą istotny wkład w opracowanie, bądź zmiany przepisów prawa, często stanowiąc głos doradczy i przygotowując ekspertyzy. Robią to na zlecenie instytucji publicznych i prywatnych. Prowadzą aktywną współpracę m.in. z kancelariami polskich ombudsmanów czy organizacjami sportowymi, które korzystają z wyników ekspertyz prawnych i ekonomicznych oraz sugestii z nich wynikających. Przygotowane opracowania naukowe są brane pod uwagę przy interpretacji przepisów prawa w procesie stosowania prawa przez sądy.
Wydział przygotowuje i opracowuje Zeszyty Naukowe „Gubernaculum et Administratio”, które skierowane są do środowiska naukowego, praktyków oraz studentów. W wykazie czasopism naukowych ogłoszonym komunikatem Ministra Edukacji i Nauki jesienią 2021 roku periodyk otrzymał 70 pkt.
Ożywiona działalność naukowo-badawcza prowadzona jest również we współpracy z zagranicznymi ośrodkami akademickimi m.in. z Republiki Czeskiej, Litwy, Słowacji, Ukrainy czy Węgier. Atutem Wydziału jest także intensywna działalność naukowa studentów prowadzona w ramach kół naukowych oraz Poradni Prawa, która udziela bezpłatnych porad prawnych.
Wydział Prawa i Ekonomii ul. Zbierskiego 2/4 42-200 Częstochowa,
Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie
Śledź nas na:
Wydział prowadzi zaawansowane badania naukowe i kształci studentów w dziedzinach nauk ścisłych i przyrodniczych, rolniczych oraz inżynieryjno-technicznych. Mocnymi stronami Wydziału są m.in: rozpoznawalny na arenie międzynarodowej dorobek naukowy, szczycąca się sukcesami grupa nauczycieli akademickich, skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych na finansowanie badań naukowych i działalności dydaktycznej oraz ożywiona współpraca z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Wydział dysponuje profesjonalnymi i nowoczesnymi laboratoriami oraz pracowniami wyposażonymi również w najnowocześniejszą aparaturę. Wyniki badań prowadzonych przez pracowników Wydziału są publikowane w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych oraz wysoko oceniane na międzynarodowych konferencjach i sympozjach. Rozpoznawalność prac naukowych pracowników Wydziału odzwierciedla się w imponującej liczbie cytowań. Realizacja projektów badawczych i innowacyjność prowadzonych badań skutkuje licznymi wdrożeniami w przemyśle.
Ważnym sukcesem Wydziału stało się ogłoszenie wyników ewaluacji. W jej konsekwencji jednostce przyznano dwie kategorie: A w dyscyplinie nauki chemiczne i B+ nauki fizyczne. W konsekwencji skutkuje to uzyskaniem przez Uniwersytet praw nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w tych dyscyplinach.
Kierunki studiów prowadzone przez Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych łączą tradycję nauczania z nowoczesnością proponowanych specjalności, które często są unikatowe w skali kraju. Istnieje możliwość realizacji zajęć dydaktycznych w formie e-learningu oraz korzystania z indywidulanego nauczania w ramach tutoringu. Studenci odbywają praktyki i staże w zakładach przemysłowych i ośrodkach naukowych w kraju i za granicą. Realizowane są studia międzynarodowe z podwójnym dyplomowaniem, w związku z czym część programu studiów można zrealizować za granicą. Wiąże się to z szansą uzyskania dyplomu uczelni partnerskich.
Wydział kształci studentów również w ramach studiów dualnych, będących innowacyjnym modelem kształcenia łączącym zajęcia prowadzone w Uczelni ze stażami zawodowymi realizowanymi w trakcie studiów u potencjalnych pracodawców. W ofercie Wydziału są również liczne studia podyplomowe i kursy. Studia proponowane przez Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych to możliwość rozwijania zainteresowań i uzdolnień oraz pracy w kołach naukowych. Są to studia z pasją oraz realna szansa na znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia.
Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych al. Armii Krajowej 13/15 42-200 Częstochowa
Wydział Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie
Śledź nas na:
Tradycja Wydziału Sztuki, wcześniej Wydziału Wychowania Artystycznego, sięga lat 90. minionego stulecia. Od początku istnienia jednostka prowadzi działalność naukowo-badawczą i artystyczną. Kształci studentów w dyscyplinach: sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki oraz sztuki muzyczne. Wciąż zmieniające się wymogi rynku pracy oraz płynące ze strony miłośników sztuki oczekiwania motywują pracowników Wydziału do aktualizacji programów dydaktycznych oraz nieustannego poszukiwania i wdrażania nowoczesnych sposobów kształcenia. Wszystkie te działania skutkowały sukcesem, który w ostatnim czasie odniósł Wydział, a jest związany z ogłoszeniem wyników ewaluacji. Jej wynik przyniósł jednostce dwie kategorie B+ w dyscyplinach: sztuki muzyczne oraz sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Przyznane kategorie umożliwiają Uczelni nadawanie stopnia doktora i doktora habilitowanego ww dyscyplinach.
O poziomie kształcenia i ogromnym zaangażowaniu świadczą liczne wyróżnienia i nagrody uzyskiwane przez pracowników, studentów i absolwentów, biorących udział w wielu konkursach plastycznych, fotograficznych i muzycznych nie tylko w Polsce, ale również za jej granicami. Wydział Sztuki w ożywiony sposób współpracuje z uczelniami z Polski oraz z zagranicy. Od wielu lat kooperacja międzynarodowa kontynuowana jest m.in. z akademikami z Chin, Chorwacji, Czech, Litwy, Niemiec, Słowacji czy Ukrainy. Dzięki niej pracownicy i studenci mają możliwość zapoznania się z poziomem kształcenia, jaki prezentują zagraniczne uczelnie. Jest to także szansa na prezentację dorobku i umiejętności, które – zdaniem specjalistów – nie odbiegają od najlepszych. Efektem tych działań są doskonale wykształceni absolwenci, którzy zawodowo spełniają się jako samodzielni twórcy, soliści, edukatorzy sztuki oraz projektanci zajmujący się m.in. szeroko rozumianym komunikatem wizualnym, a także kształtowaniem otaczającej nas przestrzeni.
Wydział Sztuki ul. Waszyngtona 4/8 42-200 Częstochowa
Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie
Wydział Nauk o Zdrowiu jest jedną z najmłodszych jednostek organizacyjnych w strukturze Uniwersytetu. Pomimo stosunkowo niedługiej historii (liczącej ponad 3 lata) dynamicznie się rozwija i osiąga liczne sukcesy. W 2021 r. uzyskano prawa do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie nauki o zdrowiu, a w 2022 r. zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego studiów (zgoda MEiN z dnia 14 lipca 2022 r.). Na tej podstawie przeprowadzono rekrutację na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2022/2023. Limit przyjęć określono na 90 miejsc (na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych). Otwarcie kierunku studiów kształcącego lekarzy było możliwe m.in. dzięki podjęciu współpracy z renomowanymi uczelniami medycznymi oraz z lokalnymi placówkami służby zdrowia. Wśród znaczących partnerów znajduje się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie, gdzie prowadzone są zajęcia praktyczne dla studentów kierunku lekarskiego oraz innych kierunków studiów: fizjoterapii i pielęgniarstwa.
Innym ważnym wydarzeniem mającym znaczący wpływ na przyszłość Wydziału było ogłoszenie przez MEiN wyników ewaluacji działalności naukowej. Ocenie zostały poddane dwie dyscypliny naukowe funkcjonujące na Wydziale – dyscyplina nauk o zdrowiu oraz dyscyplina nauk o kulturze fizycznej. Obydwu dyscyplinom przyznano kategorię B+, co oznacza uzyskanie uprawnień do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego. Wyniki ewaluacji działalności naukowej potwierdzają, że wykładowcami zatrudnionymi na Wydziale są znakomici naukowcy, którzy wspierani są przez uznanych profesjonalistów-praktyków. Tematyka badawcza prac naukowych pracowników Wydziału odnosi się do obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w szczególności w dyscyplinach nauki, które zostały poddane ewaluacji. Nowym wyzwaniem dla Wydziału będzie rozwój badań w dyscyplinie nauki medyczne pozwalających w przyszłości na poddanie tej dyscypliny ewaluacji. Obecnie na Wydziale powadzone jest kształcenie na kierunkach: lekarskim, fizjoterapia, pielęgniarstwo, wychowanie fizyczne, kosmetologia. Wydział przygotowuje się do uruchomienia kierunku ratownictwo medyczne. Absolwenci są przygotowywani do pracy w sektorze profilaktyki i terapii zdrowia, usług kosmetycznych oraz usprawnienia ruchowego
Wydział Nauk o Zdrowiu al. Armii Krajowej 13/15 42-200 Częstochowa
**Kierunek zostanie uruchomiony po otrzymaniu zgody Senatu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego
Rekrutacja
Portal Kandydata
Drogi Maturzysto! Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje do rozpoczęcia nauki na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie Dziękujemy, że jesteś z nami!
Ta platforma korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz zasady RODO. Jeżeli nie chcesz, aby serwis wykorzystywał pliki cookie możesz w dowolnym momencie opuścić witrynę. ZgodaZgoda na podstawowe pliki cookiePolityka prywatności regulamin serwisu