kierunki: Studia PRawnicze

Dlaczego idzie się na studia prawnicze?

Z badań przeprowadzonych na 750 studentach prawa Uniwersytetu Wrocławskiego wynika, że największą motywacją studentów do podjęcia studiów prawniczych jest kolejno: zainteresowanie prawem (84,24%), prestiż zawodu prawnika (72,67%), chęć pomagania innym (72,67%) oraz łatwość w znalezieniu pracy (72,40%). Jak widać motywacje są różne.

Co można robić po studiach prawniczych?

Co można robić po studiach prawniczych? Absolwenci prawa to często pracownicy dużych korporacji, np. z sektora handlu czy bankowości i założyciele własnych kancelarii, w których świadczą usługi doradcze. Może to być ogólna pomoc prawnicza, ale również bardziej szczegółowa, np. w zakresie podatków, ubezpieczeń i inwestycji. Po studiach prawniczych, oczywiście można też, pracować jako notariusz czy komornik. Ale to nie wszystko. Absolwent prawa może zajmować się również doradztwem prawnym, w innych miejscach, wymagających wiedzy prawniczej. Można tutaj wyróżnić administrację publiczną, instytucje administracji europejskiej, fundacje czy ośrodki badawcze.

Ile zarabia prawnik?

Według portalu pracuj.pl prawnik/radca prawny zarabia przeciętnie 8300 zł brutto. Czy to dużo? To zależy. Między innymi od oczekiwać, ale porównując tę kwotę do przeciętnego wynagrodzenia za rok 2019, które wynosi 4918,17 zł, to przeciętne wynagrodzenie wśród radców prawnych, może wydawać się spore.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, co warunkuje takie wynagrodzenie. Poza oczywistym stażem pracy dochodzi wielkość firmy i jej lokalizacja. Większe firmy, światowe korporacje są w stanie zapewnić swoim pracownikom większe wynagrodzenie niż rodzinne biznesy. Tak samo prawnicy w dużym mieście mogą liczyć na większe zarobki niż ci z mniejszych miasteczek.

Przebieg studiów

Studia prawnicze, są to jednolite studia magisterskie trwające 5 lat. Po uzyskaniu tytułu magistra prawa, przychodzi czas na tak zwaną aplikację. Jest to praktyka, która ma przygotować studentów prawa do wykonywania swojego zawodu. Sama aplikacja trwa od roku do 4 lat, w zależności od rodzaju aplikacji. Można wybrać m. in. aplikację adwokacką, radcowską, sędziowską, prokuratorską, komorniczą, legislacyjną czy kuratorską. Po aplikacji należy zdać egzamin państwowy, potwierdzający ukończenie studiów. i umożliwiający wykonywanie zawodu.