W Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 na Politechnice Śląskiej otwarto testową linię produkcyjną
Testowa linia produkcyjna znajduje się w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej. Została ona opracowana przez firmę APA Group i prezentuje różne aspekty procesu produkcyjnego wykorzystujące technologie Przemysłu 4.0. Mogą z niej korzystać zarówno studenci podczas zajęć dydaktycznych czy w trakcie realizacji projektów, jak i pracownicy naukowi do realizacji swoich badań. Linia umożliwia modelowanie systemu produkcyjnego, programowanie produkcji, testowanie systemów bezpieczeństwa i systemów informatycznych oraz stymuluje proces spawalniczy. Dzięki niej możliwe jest również przetwarzanie danych i wykorzystanie ich do doskonalenia procesów.
– Otwarcie tej linii to jeden z ważniejszych elementów rozwijania technologii przemysłu w przyszłości, a także budowania kompetencji naszych zespołów badawczych, studentów, przyszłych pracowników. To również możliwość szerokiej współpracy Uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym, z firmami zaawansowanych technologii – mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.
Więcej informacji dotyczących Politechniki Śląskiej na stronach: https://slask.mapaakademicka.pl/politechnika-slaska/
Technologia Przemysłu 4.0 – Industry 4.0
Industry 4.0, czyli czwarta rewolucja przemysłowa, związana jest nie tylko z technologią, ale też z nowymi sposobami pracy i roli ludzi w przemyśle. Za jej początek uznaje się rok 2013. Co oznacza to pojęcie? Czwarta rewolucja przemysłowa oznacza integrację maszyn, systemów oraz IT. Idea Przemysłu 4.0 polega na efektywnym wykorzystywaniu nowoczesnych rozwiązań opartych na technologiach cyfrowych. Na przykładzie idei Przemysłu 4.0 możemy wyróżnić trzy podstawowe sektory:
- Nowoczesne technologie
Najważniejsze technologie kształtujące czwartą rewolucję przemysłową to m.in. Internet rzeczy, druk 3d, rozpoznawanie obrazu, urządzenia mobilne, autonomiczne pojazdy, rzeczywistość wirtualna (VR) i rozszerzona (AR) oraz rozwiązania chmurowe.
- Innowacyjne metody pracy
Dzięki cyfryzacji zaszło wiele zmian dotyczących organizacji i kultury pracy. Umożliwiła ona interakcje pomiędzy pracownikami znajdującymi się w dowolnych miejscach, pracę zdalną, a także odejście od form papierowych.
- Inteligentna fabryka
Efektywne wykorzystanie zasobów firmy oraz potencjału maszyn zwiększyło bezpieczeństwo, oraz efektywność przeprowadzanych procesów, na skutek czego zmniejszone zostały przestoje w pracy i ograniczono koszty.